Tam złożono je w gmachu Wystawy Higienicznej Ludowego Komisariatu Zdrowia jako eksponat muzealny. Starania dyplomatyczne polskiego rządu o odzyskanie relikwii nie przyniosły rezultatów.
W związku z głodem, jaki zapanował w Rosji w wyniku rewolucji, papież Pius XI ustanowił misję ratunkową, która dostarczała żywność głodującym mieszkańcom kraju. Na jej czele stanęli dwaj amerykańscy jezuici: o. Edmund Walsh i o. Louis Gallagher. Papież za pośrednictwem tej misji trzykrotnie domagał się zwrotu trumny z ciałem męczennika. Władze komunistyczne ze względu na międzynarodową pozycję Stolicy Apostolskiej uległy żądaniom, ale zrobiły to dopiero wtedy, gdy rozpoczęły za granicą starania o uznanie swej władzy.
Relikwie zostały przekazane amerykańskim jezuitom 3 października 1923 r. Trumnie z ciałem bł. Andrzeja Boboli przez cały czas towarzyszył o. Gallagher. Ponieważ władze bolszewickie kategorycznie nie zgadzały się na transport przez terytorium Polski, zdecydowano się na drogę morską. Trumna w Odessie została załadowań na sowiecki okręt i przewieziona do Konstantynopola. Tam została przeładowana na włoski statek, który płynął do Brindisi, a stamtąd pociągiem dotarła do Rzymu 1 listopada.
Odzyskanie relikwii było dla papieża bardzo ważne, o czym świadczy fakt, że włoski okręt wojenny, który przebywał niedaleko Konstantynopola, miał rozkazy przejąć trumnę, gdyby nie było w pobliżu odpowiedniego statku cywilnego. Poza tym Pius XI już 2 listopada przyjął o. Gallaghera na prywatnej audiencji, na której ten ostatni zdał relacje ze swej misji.
Relikwie pozostały w Rzymie do kanonizacji Andrzeja Boboli w 1938 r. Potem triumfalnie wróciły do Polski, witane przez tłumy rodaków.
Na naszym portalu znajdują się obszerne artykuły, które szczegółowo opisują profanację relikwii św. Andrzeja Boboli przez bolszewików oraz starania o ich odzyskanie.
Profanacja relikwii Andrzeja Boboli przez bolszewików 23 czerwca 1922
Odzyskanie relikwii Andrzeja Boboli z niewoli bolszewickiej 3 października 1923 r.