Portal poświęcony św. Andrzejowi Boboli

Czwartek, 18 lipca 2024         
Czwartek, 18 lipca 2024         

Powitanie relikwii św. Andrzeja Boboli na polskiej ziemi – 11 czerwca 1938 [opis i galeria]

11 czerwca pociąg specjalny przekroczył granicę państwową w Zebrzydowicach. Potem skierował się na stację w Dziedzicach.
Matka Boża i św. Andrzej Bobola, autor: br. Bronisław Podsiadły SJ
Muzeum św. Andrzeja Boboli w Warszawie, fot. Redakcja

Po powitaniu relikwii na udekorowanym dworcu kolejowym wśród tłumów mieszkańców trumna z relikwiami została przeniesiona do Czechowic, na dzisiejszy plac przed urzędem miasta. Oficjalne uroczystości powitania relikwii św. Andrzeja Boboli na polskiej ziemi miały miejsce właśnie w Czechowicach. Była to wielka manifestacja patriotyczno-religijna.

W tej uroczystości brali udział przedstawiciele duchowieństwa, władz regionu i tłumy wiernych. Hołd świętemu oddawało także wojsko z gen. Józefem Hallerem na czele. Honory przed relikwiami oddała kompania honorowa 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna wraz z orkiestrą. Żołnierze mieli na sobie galowe mundury wraz z pelerynami i kapeluszami z piórami – charakterystycznymi dla podhalańczyków.

Srebrna trumna z relikwiami świętego spoczęła na murach budującego się kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tam została odprawiona msza pontyfikalna, podczas której homilię wygłosił ordynariusz diecezji katowickiej biskup Stanisław Adamski.

Redakcja
Opublikowano: 11-06-2024
Zobacz również: