Portal poświęcony św. Andrzejowi Boboli

Środa, 10 czerwca 2026          
Środa, 10 czerwca 2026          

Powitanie relikwii św. Andrzeja Boboli na polskiej ziemi – 11 czerwca 1938 [opis i galeria]

11 czerwca pociąg specjalny przekroczył granicę państwową w Zebrzydowicach. Potem skierował się na stację w Dziedzicach.
Matka Boża i św. Andrzej Bobola, autor: br. Bronisław Podsiadły SJ
Muzeum św. Andrzeja Boboli w Warszawie, fot. Redakcja

Po powitaniu relikwii na udekorowanym dworcu kolejowym wśród tłumów mieszkańców trumna z relikwiami została przeniesiona do Czechowic, na dzisiejszy plac przed urzędem miasta. Oficjalne uroczystości powitania relikwii św. Andrzeja Boboli na polskiej ziemi miały miejsce właśnie w Czechowicach. Była to wielka manifestacja patriotyczno-religijna.

W tej uroczystości brali udział przedstawiciele duchowieństwa, władz regionu i tłumy wiernych. Hołd świętemu oddawało także wojsko z gen. Józefem Hallerem na czele. Honory przed relikwiami oddała kompania honorowa 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna wraz z orkiestrą. Żołnierze mieli na sobie galowe mundury wraz z pelerynami i kapeluszami z piórami – charakterystycznymi dla podhalańczyków.

Srebrna trumna z relikwiami świętego spoczęła na murach budującego się kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tam została odprawiona msza pontyfikalna, podczas której homilię wygłosił ordynariusz diecezji katowickiej biskup Stanisław Adamski.

Włodzimierz Operacz
Opublikowano: 11-06-2024
Zobacz również: