Życie i kult
Aktualności
Intencje i świdectwa
Modlitwy
Relikwie
Zasoby
Artykuły
Biogram
Filmy
Zdjęcia, dokumenty, książki
Książka "Boży wojownik"
Portal poświęcony św. Andrzejowi Boboli
Sobota, 7 grudnia 2024
Sobota, 7 grudnia 2024
Strona główna
Artykuły
Artykuły:
Św. Andrzej Bobola – prorok i patron niepodległości Polski
W 1819 r., tuż po upadku Polski, św. Andrzej Bobola obwieścił orędzie, że po wielkiej wojnie Polska odzyska wolność z rąk zaborców. Proroctwo to, spisane i ogłoszone w 1854 r., ziściło się równo 100 lat po jego przekazaniu.
Odzyskanie relikwii Andrzeja Boboli z niewoli bolszewickiej 3 października 1923 r.
Władze sowieckie zgodziły się zwrócić relikwie bł. Andrzeja Boboli dopiero na trzecie żądanie papieża, gdy zaczęły zabiegać o uznanie swej władzy na arenie międzynarodowej.
Bobolówka - miejsce modlitwy na miejscu dworu Bobolów w Strachocinie
Niedaleko kościoła w Strachocinie, na wzgórzu nazywanym od lat przez okolicznych mieszkańców Bobolówką, gdzie stał dwór zniszczony podczas drugiej wojny światowej i gdzie zapewne przed wiekami mieszkali Bobolowie, powstało kolejne miejsce modlitwy.
Strachocina koło Sanoka – sanktuarium św. Andrzeja Boboli
Całkiem niedawno udało się ustalić, że św. Andrzej Bobola urodził się w Strachocinie koło Sanoka. Powstało tam sanktuarium, bo tę miejscowość wybrał męczennik na miejsce swojego kultu.
Jak powstał obraz św. Andrzeja Boboli na wydarzenie „Polska pod Krzyżem”
Malarz Andrzej Karpiński przygotował cykl wizerunków polskich męczenników na wydarzenie "Polska pod Krzyżem", która miała miejsce 14 września 2019 we Włocławku. Był tam także obraz św. Andrzeja Boboli. Artysta opisał nam historię powstania dzieła.
Wywiezienie przez bolszewików relikwii bł. Andrzeja Boboli z Połocka do muzeum w Moskwie – 20 lipca 1922
Uzbrojeni bolszewicy wdarli się do kościoła. Pobili broniących go wiernych, zabijając jedną z kobiet. Trumnę za zwłokami wywieziono do Moskwy i złożono w gmachu Wystawy Higienicznej Ludowego Komisariatu Zdrowia.
Profanacja relikwii Andrzeja Boboli przez bolszewików 23 czerwca 1922
Od 1808 r. trumna z ciałem Andrzeja Boboli znajdowała się w Połocku. Po Rewolucji Październikowej w Rosji relikwie męczennika znalazło się pod władzą bolszewików. A ci z całą bezwzględnością zwalczali religie i wszelkie jej przejawy.
Relikwie św. Andrzeja Boboli w Warszawie (20 czerwca 1938)
W tym dniu trumna z ciałem męczennika w tryumfalnym pochodzie została odprowadzona z katedry warszawskiej do kaplicy jezuitów na warszawskim Mokotowie – miejsca, które papież wybrał na miejsce jego spoczynku.
Relikwie św. Andrzeja Boboli w Warszawie (17-19 czerwca 1938)
Uroczystości w Warszawie miały szczególny charakter. To tu zakończyła się pielgrzymka relikwii św. Andrzeja Boboli.
Relikwie św. Andrzeja Boboli w Poznaniu 13-17 czerwca 1938 [galeria]
Ponad 100 tys. osób oddało hołd świętemu w poznańskim kościele jezuitów. To był najdłuższy (ponad trzy dni) przystanek w wędrówce relikwii apostoła Polesia.
Relikwie św. Andrzeja Boboli w Krakowie 11-13 czerwca 1938
Nieprzebrane tłumy witały relikwie św. Andrzeja Boboli w Krakowie. Aby pokłonić się świętemu, do miasta przybyło 40 tysięcy osób – koleją ze Śląska, Tarnowa i Lwowa, a furmankami i pieszo z okolicznych miejscowości.
Relikwie św. Andrzeja Boboli w Oświęcimiu – 11 czerwca 1938
W drodze do Krakowa pociąg z trumną św. Andrzeja Boboli zatrzymał się w Oświęcimiu. W uroczystości powitania relikwii świętego w Oświęcimiu wzięło udział 20 tys. ludzi. Także Żydzi przystroili z tej okazji swoje domy.
Powitanie relikwii św. Andrzeja Boboli na polskiej ziemi – 11 czerwca 1938 [opis i galeria]
11 czerwca pociąg specjalny przekroczył granicę państwową w Zebrzydowicach. Potem skierował się na stację w Dziedzicach.
Pożegnanie relikwii św. Andrzeja Boboli przez Rzym – 8 czerwca 1938 [opis + galeria]
Andrzej Bobola został kanonizowany w Wielkanoc, 17 kwietnia 1938 r. Trumna z jego ciałem, przechowywana w głównym kościele jezuitów w Rzymie - bazylice Il Gesu, miała wrócić do Polski. Zgodnie z decyzją papieża Piusa XI ciało świętego miało spocząć w stolicy kraju.
Polska pielgrzymka prosi papieża o relikwie św. Andrzeja Boboli (7 czerwca 1938)
Po relikwie męczennika udała się do Rzymu specjalnym pociągiem liczna polska delegacja. W skład tej grupy wchodził m.in. książę Andrzej Lubomirski oraz biskupi: Stanisław Łukomski z Łomży i Karol Niemira z Pińska.
Dlaczego właśnie Andrzej Bobola?
Lawinowy wzrost oddolnych przejawów kultu św. Andrzeja Boboli nie może być przypadkiem. Przesłanie, które towarzyszy temu świętemu, oraz sama jego osoba, ma w sobie coś niezwykłego i intrygującego. Pociąga i fascynuje ludzi, którzy się z zetknęli z jego dziedzictwem. Dobrze, że tak się dzieje! W PRL pamięć o Andrzeju Boboli usiłowano wymazać. „Polska ludowa” już nie istnieje, a pamięć o męczenniku z Janowa Poleskiego żywiołowo się rozwija.